Otužování dětí – cesta k lepšímu zdraví?

Přijde vám, že vaše ratolesti, chytí každý bacil, který kolem nich prolítne? Ve školce moc nepobyde, ve škole pak kvůli nemoci dost zameškají? Chtěli byste nějak zlepšit imunitu vašich dětí? Pokud mají pestrou stravu a přijímají dostatek vitamínů, pobývají často na čerstvém vzduchu a sportují, pak můžete ještě vyzkoušet osvědčenou metodu vedoucí k pevnějšímu zdraví, a sice OTUŽOVÁNÍ. Jedná se o působení chladného vzduchu a chladné vody na tělo.
dětský bazén
Je vědecky podložené, že ty děti, které se pravidelně a správně otužují, jsou mnohem méně nemocné než děti, u kterých tomu tak není.
Rady, jak správně děti otužovat:
–          Vhodné je postupné otužování, ideálně třeba formou hry a naučit tak děti správným návykům, které si tak přenesou i do budoucna.
–          V létě můžete třeba s dětmi vyzkoušet bosou chůzi ranní rosou.
–          Postupně snižujte teplotu vody při koupání.
–          Nahaté dítě před nebo po koupání? I to je další z možností, jak otužovat tělo.
–          Základem je spaní v chladné místnosti, do budoucna třeba i s otevřeným oknem. To zajistí mimo utužení zdraví také kvalitnější spánek a rychlejší usínání.
–          Důležité je také vhodné oblékání, tedy děti zbytečně nenavlékat.
–          Místnosti doma by se neměli přetápět a mělo by se často větrat.
–          Pobývejte společně s dětmi dostatečnou dobu na čerstvém vzduchu, choďte často na procházky do přírody, a to ideálně za každého počasí, při větších mrazech samozřejmě na kratší dobu. Ideální doba pobytu venku je 2 – 3 hodiny.
koupání ve škopku
Důležité samozřejmě je dítě do ničeho nenutit a nesnažit se za každou cenu překonávat jeho odpor. Naopak je vhodné pojmout to celé formou hry a zábavy, popřípadě zařadit i odměňování.
Díky této metodě budou vaše ratolesti méně náchylnější k různým typů infekcí, zvýší se tak jejich odolnost.
Stačí vytrvat a brzy budete moci spatřit pozitivní výsledky a lepší odolnost vašich ratolestí.