Plavat můžete i v zimě v pohodlí domova

Bazén na zahradě má každý, kdo se chce v létě zchladit kdykoli potřebuje. Pokud ale skutečně milujete plavání a chcete si ho užívat v létě i v zimě, a to u sebe doma, tak zbystřete. Kryté bazény jsou ideální možností, jak si užít letních radovánek i v zimních měsících.
brýle u bazénu

Umístění je důležité

Naprosto ideální je stavět bazén k novostavbě. Většinu z vás ale čeká spíš přístavba nebo rekonstrukce. To, kde bazén postavíte je extrémně důležité. Vedle něj by totiž rozhodně neměly být místnosti jako ložnice či obývák. Naopak je vhodné ho postavit vedle koupelny či toalety.

Podstatné je to nejen kvůli vlhkosti, která by mohla proniknout do místností, ale také kvůli praktičnosti a hluku. Technika, kterou využijete může být hlučnější a jistě nechcete, aby vaše návštěvy chodili k bazénu okolo vaší rozestlané postele a pyžama.
ovoce u bazénu

Nejlepší velikost a materiál

Krytý bazén slouží skutečně k plavání a ne jen ke svlažení během léta. Proto tomu musí odpovídat i jeho velikost. Minimální hloubka by měla být 1,3 metru, délka alespoň 8 metrů a šířka mezi 3 a 4 metry. Menší bazény mívají pouze ploché dno, větší se klasicky člení na melčí a hlubší oblast.

Stavbu zajisté nebudete provádět svépomocí, ale i tak byste měli znát materiály, které se používají. Vždycky musíme mít na výběr a může se stát, že vám firma bude nabízet pouze jeden z nich. Výběr máte:

  • beton (odolný, dlouhá životnost, nevýhodou jsou vyšší náklady),
  • laminát (odolný materiál, libovolné tvarování, rychlá montáž a výhodná cena),
  • plast (nízké provozní náklady, nižší odolnost i životnost),
  • kompozity (tzv. keramické bazény),
  • kov (pro nízkou životnost není pro vnitřní bazén vhodný).


Zapomenout nesmíte ani na techniku, kterou na rozdíl od zahradního koupání potřebujete. Jedná se o odvlhčovače, vytápění, ohřev vody a myslet musíte i na úpravu vody. Zapomínat rozhodně nesmíte ani na kompletní péči o vodu a bazén.