Plechová cedule Parking Only jako součást stylového vybavení penzionů a restaurací

S retro stylem se doslova roztrhl pytel. Nábytek, koberce, oděvy, sportovní vybavení, elektronika, domácí spotřebiče, kam se podíváte, všude kolem nás je alespoň náznak nostalgie po něčem dávno minulém, co některým z vás může připomínat chvíle zašlé slávy kultury, sociálního cítění, životního stylu, pohledu na svět, a smyslu života.
parkování pro harley davidson.jpg
Kdybyste někomu vykládali na konci 90. let, že budou opět žádané docela stařičké a oprýskané smaltované tabulky, v dnešní době takřka nic neříkající, nevěřil by vám. Doba se zkrátka mění a spolu s ní i vkus a životní kréda, a tak přijímáme retro styl docela rádi a nevnímáme jej jako něco rušivého. Naopak, je dalším dílkem pestré mozaiky života.
cedule na lampě.jpg
Plechové a smaltované cedule a tabulky jsou velmi žádané jako bytová dekorace, setkáte se s nimi ve stylových restauračních zařízeních – v kavárnách, hospodách, barech, pizzeriích, pivnicích. Už dávno neplatí, že jsou doménou ryze sběratelskou, a že jde spíše o kuriozitu. Lidé totiž poměrně často sami přichází na to, že každý kus popsaného kovu je něčím originální, že sám o sobě vystihuje popisované vlastnosti, jen si představte třeba takovou plechovou ceduli Parking Only, která se věšela na oplocení a sloupky v 50. letech jako něco seriózního, přitom tuto dobu již dávno odvál čas a z té cedulky na nás dýchne cosi nepopsatelného a zvláštního.

Specifickou kategorii tvoří smaltované výrobky

Jejich předností je odolnost vůči povětrnostním vlivům, však je všichni dobře známe z nároží ulic a z domovních fasád. Smalt skutečně snese obrovské výkyvy teplot, od třeskutých mrazů, až po letní tropická vedra. Nevadí mu ani námraza a sníh.
Víte, že smalt je technologie dokonce prastará? Tímto způsobem se nekovové materiály ošetřovaly na dálném východě již počátkem středověku a do Evropy začaly pronikat od 5. století našeho letopočtu. Na území Českého království se rozšířil teprve v polovině 13. století a jedním z prvních průkazných výrobků s využitím smaltu jsou korunovační klenoty – krále Přemysla Otakara II. a Svatováclavská koruna. Samotné pokovování plechu však započalo až s nástupem průmyslové revoluce v 19. století.
parkování pro psy.png

Námět na dárek

Zkuste někoho z vašich blízkých obdarovat smaltovanou tabulkou s jeho jménem a adresou, nebo přezdívkou, či výrazem, který je pro něho charakteristický, a záhy zjistíte, jakou magii dokáže rozehrát docela obyčejný, ovšem trefně zvolený nápis na precizním smaltovaném kusu plechu.