Proč jsou žárovky stále používané

Asi nikdo nebude pochybovat, že my lidé jsme denními tvory. Naše oči jsou uzpůsobeny k tomu, abychom dobře viděli za plného denního světla. To nám však dává výhodu, že na rozdíl například od koček, které dokážou vidět i za špatných světelných podmínek, či psů, jejichž oči jsou uzpůsobeny k lovu za šera, dokážeme řádně vidět barvy.

 

Avšak je jasné, že zvláště v zimě je doba, kdy svítí Slunce, příliš krátká na to, abychom zvládli vše, co chceme či potřebujeme. Mnozí v té době za tmy přichází do zaměstnání a za tmy z něj odchází. Pokud bychom se tedy spoléhali jen na Slunce, nebylo by možné v této době dodržovat klasické osmihodinové směny.

 

zarovka1

 

Je tedy jasné, že umělé osvětlení je nutností. A zatímco dříve jej zastával především oheň, dnes jsou to hlavně žárovky https://www.lightpark.cz/svetelne-zdroje-led/, kdo nám poskytuje světlo. Co je však zajímavé, je fakt, že ty se od dob svého vynálezu prakticky nezměnily. Ano, mají trochu jinou velikost, ale to je jediná větší změna, která byla provedena. Proč se tedy nezměnily, jako například telefony?

 

Z jednoduchého důvodu: ten design funguje. Zkrátka nebylo potřeba dělat žádné větší změny, protože ten model je sám o sobě dostatečně dobrý. A má to i jiné výhody: můžete například zapojit moderní žárovku do systému starého třeba padesát let, a stejně bude fungovat naprosto normálně.

 

zarovka2

 

A to je také jedna z výhod: není třeba nic složitě předělávat, ten systém je stejný, jako byl kdysi. A i to je důvod, proč mají takovou oblibu: jednoduchost jejich výměny. Protože přeci jen i žárovka má omezenou životnost, která se samozřejmě odvíjí také od toho, jak moc a jak často je používána. A není třeba říkat, že časté zhasínání a rozsvěcení její životnost zkracuje více, než kdyby svítila neustále.

 

Je tedy jasné, proč má takovou oblibu a proč ji dosud nevytlačil žádný jiný světelný zdroj. Nyní se o to však pokouší zářivka, tak uvidíme, jak to dopadne.