Bazénová fólie šetří vaše výdaje z rodinného rozpočtu


Pořídili jste si nebo si chcete pořídit alespoň menší zahradní nadzemní bazén pro vaše ratolesti, o průměru 4 metry, aby měly v létě o prázdninách také k dispozici jinou zábavu, než sociální sítě a mobilní telefony? To je rozumné, protože závislost na mobilech a těchto mediálních zdrojích začíná být stejně nebezpečná, jako alkoholismus a konzumace tvrdých drog.

voda v bazénu

Zahradní nadzemní bazény nejsou drahé a vystačíte s nimi se zábavou klidně i od května do září, pokud je samozřejmě příznivé počasí. Bazén napustíte vodou třeba dvacátého dubna a zazimujete jej až první týden v říjnu. Pokud vás zastihne mimořádně teplé jaro a babí léto, může být zábava u bazénu zajímavým zpestřením po dobu celých pěti měsíců.

zahradní bazén

Jestliže však provozujete venku bazén, musíte počítat i s provozními náklady, a to zejména na provoz filtrace a na bazénovou dezinfekci. Do této položky také významně promlouvá i další jev, s nímž jste možná vůbec nepočítali – vypařování vody.

Teď vás možná napadne, proč řešit nějakou vypařenou vodu, když se vypařuje i v jezerech a rybnících, a je to zcela přirozený jev. To ano, jenže do rybníků a jezer přitéká voda z potoků či řek a je tu součástí koloběhu vody v přírodě, kdežto do vašeho bazénu musíte vodu dopouštět vy, a to hlavně za vaše peníze. Započítáme-li cenu vodného a stočného přibližně 120 Kč za kubík, nebude to zanedbatelná částka.

Každý den se z jednoho čtverečního metru vypaří v průměru 5 litrů vody. Jestliže tedy máte doma kruhový nadzemní bazén o průměru 4 metry, vypaří se z něj za den přibližně 63 litrů vody. Za měsíc to budou již necelé dva kubíky a za pět měsíců koupací sezóny zhruba deset kubíků vody. Přepočteno na vodné a stočné je to 1200 Kč. Budete-li takto provozovat bazén deset let, což je reálné, zcela zbytečně se vám obrazně řečeno vypaří z bazénu 12 tisíc korun. Proč tedy takto zbytečně vyhazovat peníze, když máte krycí hladinovou bazénovou fólii, která sníží vypařování vody na minimum?