Co používat v kuchyni místo cukru?

Prozradíme vám menší tajemství – všechno je to jenom cukr. Můžete tomu říkat med, můžete tomu říkat javorový sirup nebo třeba stévie tekutá. Všechno je to ale v základě jenom prachsprostý cukr, zabalený v různém obalu od různých výrobců a od různých zpracovatelů. Pořád je tam ale ta základní struktura cukru, která se nemění. Je tedy jedno, co do vašich pokrmů dáváte? Ne tak docela.

hromádka cukru s naběračkou na zeleném podkladu

Každý pokrm je specifický a stejně tak sladidlo, které používáte, má svou specifickou a zvláštní chuť a látky, které jsou pro něj zvláštní. Jiné hodnoty bude mít javorový sirup a jiné zase stévie. Měli byste ale vybírat pouze jeden? Nikolivěk, ba právě naopak. Proč nemít v zásobě med, sirup i tu stévii? Co hrozného se stane? Prakticky nic. Můžete tyto přísady přehazovat a míchat? Samozřejmě, že ano. Dostanete něco zvláštního nebo jiného, když vyměníte med za stévii? Ano i ne. Specifická chuť medu bude nahrazena jiným sladidlem, ale to je tak všechno. Cukr tam pořád bude.

Odvěká bitva o cukr se vede už několik generací. Dnes víme, že umělá sladidla, která v sobě cukr neobsahují, byly obrovským krokem vedle, prostě slepá ulička, na kterou by se mělo velice rychle zapomenout. Ovšem lidská mysl si těžko zvyká a věda jde velice rychle dopředu. Zároveň je pro některé těžko pochopitelné, že se věc může jevit jako super v roce 2005, ale v roce 2010 už se něco takového považuje za hřích. Prostě je to tak.

pole cukrové třtiny při sklizni

Takže měli byste investovat stovky a tisíce do drahých sladidel? Asi ne, protože se dá sehnat stejně kvalitní sladidlo za zlomek ceny. Měli byste se dívat na to, co je ve vašich potravinách? Určitě, protože kromě rozporu umělých a přírodních sladidel je tu taky ten velký efekt na vaše zdraví, který bychom neměli opomíjet. Raději si dám na lžičku med než nějaký umělý hnus v podobě čiré vody. Asi takto.