Víte, které město v České republice je druhé největší, co se týče počtu obyvatel, a které je nejvýše položené? Na první otázku byste zřejmě odpověděli správně – Brno, ale na tu druhou by mnozí z vás hledali odpověď možná někde na Internetu ve vyhledávačích. Nejvýše položené město v České republice je Boží Dar.
Již na počátku 90. let, konkrétně v r. 1992, se tu rozběhla snaha o využívání alternativních zdrojů výroby elektrické energie a byly na budově městské radnice instalovány fotovoltaické panely. Ty jsou tu v provozu dodnes a k těmto starším typům přibyly i další, moderní, na dalších budovách ve městě. Jejich provoz si tu nemohou vynachválit a těší se z toho, že fotovoltaika pracuje i tehdy, je-li slunce pod mrakem.
S panely můžete i ohřívat vodu a přitápět
Fotovoltaika v Brně je na tom velmi podobně, současná moderní zařízení dokážou být v provozu i při zatažené obloze, ale to není vše. K výrobě elektrické energie byste měli přičíst i schopnost ohřívat vodu, anebo přitápět v podstatě v kterékoli roční době, a to už není bezvýznamný benefit.
Fotovoltaické panely lze instalovat na jakýkoli typ a sklon střechy. Můžete je umístit na střechy sedlové i valbové, a to na krytinu z betonových či pálených střešních tašek, z plechu, z kanadského šindele a mnoha dalších krytin. Panely lze umístit dokonce i na střechy garáží, přístřešků, pergol či altánů nebo kůlen. Anebo je pokládat přímo na zem.
Dlouhá životnost
U fotovoltaiky platí jedno nepsané pravidlo – neustále se vyvíjí modernější, a tedy výkonnější a levnější zařízení. V podstatě lze říci, že cena těchto výrobků klesá a zároveň jejich poskytovaný výkon roste. Je to tedy podobné, jako např. s mobilními telefony nebo s výpočetní technikou. V současné době jsou na trhu fotovoltaické systémy, jejichž životnost přesahuje třicet let.