Gesta psů aneb rozumíte vašim mazlíčkům?

Stejně jako my lidé vyjadřujeme své emoce pomocí slov a mimiky v obličeji, tak to mají samozřejmě i ostatní obyvatelé planety, a to různá zvířata. Nejblíže máme logicky k domácím mazlíčkům, protože jsme si je ochočili postupem času a vývoje a jsou ochotní s námi trávit čas v našich domovech, berou nás do své rodiny a vzhlíží k nám jako ke svému vůdci. Nastává tu ale jeden obrovský rozdíl mezi zvířaty a lidmi, a to je ten, že s nimi nemáme stejnou řeč. Oni mají svou řeč, kterou se dokáží dorozumět, ale s námi lidmi se takto moc nedorozumí, proto nám ukazují různé pocity a emoce postavením těla a různými pohyby. Je důležité právě tyto pohyby sledovat a přijít na to, co nám chtějí naši čtyřnozí kamarádi vlastně říci.

hravý pes

Oni nám rozumí, pokud je zasypeme povely, ale my jim nemáme jak rozumět, pokud sami nevíme, jaká gesta existují a co vlastně vůbec znamenají. Domácích zvířat je mnoho, a tak se vydáme po tlapkách našeho nejbližšího přítele a to je – pes. Nejlepší přítel člověka, říká se, a to je pravda pravdoucí. Pes vám nikdy neublíží. Neřekne vám, že v tom a tom oblečení vypadáte tlustě, nebude vám nadávat, neurazí vás nevyžádanou radou a podobně. Brečeli jste někdy kvůli psa? Možná jen z toho, jak úžasné stvoření to je, protože ta čistota a přátelství, které vám pes může nabídnout už nikdy v životě nikde a ani u nikoho nenajdete, natož u člověka.

zvědavý pes

Psa byste měli hýčkat jako panovníka, protože on vám dává vše, a hlavně to nejhlavnější, je vám věrný. Bere vás jako někoho, koho nesmí zklamat, tak ho tak taky berte. Proto se mu snažte porozumět a přijít na to, co vám chce říci. Každý známe hýbání ocáskem. To znamená, že je pes šťastný a natěšený. Co vše se dá ale zjistit? Pes, který si chce s vámi hrát hold dělá blbiny. Ovšem každý znáte polohu, kdy pes položí přední končetiny na zem a horními zůstane normálně stát. Vrtí při tomto ocasem a to je právě postoj, kterým říká, že si chce s vámi hrát. Věnujte mu svůj čas a pohrajte si. Pokud má pes zvednutý ocas a tělo narovnané, je ochotný něco objevovat. Pokud takto bude vypadat na procházce, je vše v pořádku a zkoumá okolí. Pokud váš pes ovšem stáhne ocas mezi nohy a shrbí se, něčeho se bojí, je nejistý. Jsou také gesta a postoje, kdy víte, že přijde něco zlého.  Pokud pes křiví pysky, má vztyčený ocas, ježí se mu chlupy a dívá se upřeně, chce na vás zaútočit! Pokud se váš pejsek svalí na záda a ukáže vám bříško, chce se mazlit a projevuje jeho důvěru, kterou k vám chová. Važte si toho a podrbejte vašeho pejska na bříšku. Skoro všem to udělá dobře. Lízání znamená, že vás má rád a že se omlouvá za vše, co vám udělal, i když vám vlastně neudělal nic.