Nakupujeme běžecké boty

Chůze a běh jsou přirozenou pohybovou aktivitou, které bychom se měli věnovat všichni, a to bez rozdílu věku. Přestože se o propagaci tohoto pohybu snaží formou osvěty lidé již dlouhé desítky let, nenašla si tato záliba takovou oblibu, a má spíše klesající trend.
běžící brunetka.jpg
Chůze, a dokonce i běhání, je pro lidské tělo nejpřirozenější naboso. V tu chvíli totiž noha dopadá především na špičku, těžiště těla se posouvá více vpřed a zároveň pomocí receptorů na bosých chodidlech vnímá náš mozek tento pohyb jako zdroj energie pro komplexní zásobení cévního a lymfatického systému. Ne všude je však možné běhání bosýma nohama praktikovat, prach a nečistota z městských ulic a odpočinkových zón za to nestojí. Nákupu běžecké obuvi bychom však měli věnovat náležitou pozornost.
boty adidas.jpg

Běžecké boty

I přes značnou lenost mnohých z nás, navzdory narůstajícímu počtu lidí s nadváhou a obezitou, se někteří nadšenci vydávají do ulic, do parků do lesů. Běhání se postupem času stane drogou, ostatně jako každý pohyb, neboť se tím uvolňují endorfiny – hormony štěstí.
Výběr sportovní, a zejména běžecké obuvi, ovlivňuje celá řada faktorů. Především je rozdíl mezi mužským a ženským chodidlem, ženy i muži mají nohy tvarované a přizpůsobené jejich tělesným proporcím . Dále to jsou vaše hmotnost, pohyblivost kloubů, tvar klenby, šíře chodidel a také rychlost, kterou běžně běháte. Pokud skutečně toužíte po optimálním řešení, informujte se ve specializovaných prodejnách sportovní obuvi, kde je k dispozici diagnostika na běhacím pásu.
běžecké dráhy.jpg

Jak se obuv zkouší

Běžci potřebují botu zhruba o číslo větší. Ani jeden prst se nesmí dotýkat vnitřní části obuvi a chodidla nesmí být uvnitř sevřená, musíte se zkrátka cítit, jako byste oblékli pohodlné domácí bačkory. Ale ještě před tím, než po zajímavém modelu v regálu sáhnete, nechte si vypracovat analýzu došlapu. Vaši chůzi a běh bosou nohou po běžeckém pásu zaznamená kamera a ve zpomaleném záběru odborník zjistí, jak jsou na tom vaše vazy v kotníku. Ty jsou nejpodstatnějším kritériem pro výběr typu obuvi, co se týče pevnosti a poddajnosti skořepiny a podrážky.

Posted in Nezařazené