Pořizujeme si džungarského křečka

V párech či samostatně

U džungarských křečků je známo, že jim vyhovuje, pokud žijí v chovných párech. V takovém případě se ovšem připravte na časté potomstvo, které pak budete muset někde „udat“. Předpokládáme, že nejste takoví tyrani, jako lidé, co topí čerstvě narozená koťátka ve vodě, a že se nezachováte stejným způsobem ani k malým roztomilým křečíkům.

křeček při jídle

Máte-li zajištěný pravidelný odběr malých křečků, pak je to asi ten nejlepší způsob, jak je chovat v zajetí. V opačném případě musíte jít cestou kompromisu, a nežli riskovat více křečků stejného pohlaví na jednom místě, které se pak mezi sebou mohou porvat, je výhodnější mít křečka jen jednoho, anebo více křečků od sebe oddělených.

roztomilý křeček na dlani

Optimální životní podmínky

Křečkům džungarským vyhovuje stabilní pokojová teplota, ale nevadí jim, ani když teplota klesne na rozmezí mezi 13 a 18 stupni Celsia, např. ve spoře vytápěné chodbě či předsíni. V zimě za nižších teplot jim zbělá srst a křečci více spí a přijímají méně potravy.

Důležitá je podestýlka a voda – ideální je, pokud je chováte v menším akváriu, je to lepší volba, než klec, jednak kvůli možnému chladnému průvanu, a pak i z praktických důvodů – akvárium snáze vyčistíte a podestýlka zůstává uvnitř, takže není žádný nepořádek kolem, na rozdíl od klecí. Pro podestýlku jsou perfektní kvalitní, bezprašné hobliny, dají se levně koupit v mnoha e-shopech ve větším balení. A na čem byste ale neměli šetřit, je napáječka. Nejlépe z křemičitého skla a nerezovým hrdlem. Vodu vyměňujte pravidelně za čerstvou, nejlépe denně či obden.

A co krmivo – pro tato roztomilá zvířátka vybírejte speciální směsi pro džungarské křečky a zde rovněž nešetřete. Křeček toho moc nesní, takže to váš rozpočet výrazně nezatíží, a dejte přednost kvalitě před kvantitou. Vyhýbejte se konzervovaným či ochuceným směsím a podezřele levným zdrojům.