Jak vyrobit domácí modelovací hmotu

Plastelína, neboli modelovací hmota, je fantastická věc. Nelze ji ani považovat za hračku, neboť jí v ruce rádi převalujeme snad všichni. Je známo, že je mnohem účinnějším antistresem, než například masážní míčky, je to dáno tou zvláštní strukturou, měnící svůj tvar v teple našich dlaní. Stačí jen mírný tlak a vznikají roztodivné tvary, a to je ani nemusíme nijak přesně vymezit, jen když se s tou plastickou hroudou budeme mazlit.

Plastelín se dnes vyrábí nepřeberné množství, některé z nich jsou zdravotně zcela nezávadné, za jiné bychom ruku do ohně nedali. Modelovací hmotu si však můžeme vyrobit i sami, čistě z přírodních ingrediencí, a tudíž netoxickou a hypoalergenní.
barevná plastelína

Co budete potřebovat a jak postupovat při výrobě

Budete k tomu potřebovat pouze 3 dcl vody, dvě lžíce jablečného octa, jednu lžíci řepkového nebo olivového oleje, 75 gramů soli a 150 gramů hladké pšeničné mouky.

Nejprve do teflonové pánve nalijeme vodu, přisypeme sůl a do slané směsi vmícháme ocet a následně olej. Ještě před tím, než se voda začne vařit, dáme pánev na mírný plamen a opatrně sypeme do teplé až horké směsi mouku. Začne se tvořit hustá kaše, která bude tuhnout, necháme ji ještě chvíli prohřívat a odstavíme z hořáku, jakmile je dostatečně tuhá, téměř jako plastelína. Necháme ji chladnout a v okamžiku, kdy již bude jen příjemně teplá do dlaní, vmícháme do oddělených kousků potravinářské barvivo. Barvivo v prášku nejprve smícháme s malým množstvím vody, aby se lépe rozpouštělo.
šnek z plastelíny

Modelína se musí ještě na chvíli odstavit, aby zcela vychladla, a pak je již použitelná. Skladovat se musí v mikrotenových sáčcích, jinak se z ní odpaří voda a vyschne. S hmotou si mohou hrát i malé děti, a jestliže by jí kousek snědly, nic se jim nemůže stát. Pouze dbáme na to, aby si s plastelínou (s jakoukoli) nehrály děti do tří let, ty by její malé kousky mohly vdechnout.


Posted in Nezařazené