Psí tlapky v zimě

Zpozoruje to i leckterý laik. Kouká na pejska, který si hraje na sněhu, a vidí, že pes nezatěžuje všechny čtyři nohy stejnou měrou. Různě poskakuje, natáčí se. Po člověčí řeči – pajdá.
Zvláště v zimním období jsou různá mechanická poranění našich psích kamarádů poměrně častá. Pes pořádně nevidí, kam šlape, často se boří do sněhu a nevidí překážky, co jsou skryty pod pokrývkou. Navíc tlapky jsou chladem znecitlivělé, takže ani reflexy, které by v letním období zabránily došlápnutí na ostrý předmět, nefungují, jak by měly. Pokud v zimě pozorujeme pajdajícího psa, je možné že v jeho šlápotách objevíme i stopy krve.
pes na sněhu
Zranění jsou málokdy vážná. Určitě však pejskovi znepříjemňují život. Proto se snažíme, aby k nim nedocházelo. Bydlíte-li v městské aglomeraci, nemáte asi moc na výběr, kam s pejskem při venčení vyrazit na procházku. Nevyhnete se tady prosoleným chodníkům a cestám. To je pro psa to nejhorší co ho může potkat. Daleko lépe by mu bylo, kdyby běhal v hlubokém sněhu. Byl by z toho sice unavený, ale určitě by mu nehrozily drobná poranění a opruzeniny tlapek od soli.
Ve městě můžeme pejskovi značně ulevit tím, že mu budeme před každou procházkou ošetřovat tlapky ochranným krémem. To samé provedeme po návratu. Před procházkou zvolíme krém, který vmasírujeme do polštářků. Úkolem toho krému je naimpregnovat polštářek, promastit jej a zamezit tak přístupu solanky na pokožku. Po návratu opláchneme tlapky ve studené vodě a promastíme krémem, který je hojivý s dostatečným množstvím glyceridů, pro promaštění polštářku. Ideální je vazelína s obsahem měsíčku lékařského.
pes v oblečku
Pokud už se nějaké poškození na tlapkách projevilo, zasypeme jej pudrem. Opět použijeme hojivou mast. Musíme však dávat pozor při další procházce. Tady je nutné zamezit dalšímu rozšiřování poranění. Ideální je, aby nožky vůbec nepřišly do styku s e solí. Jak to ale zařídit, venčit je nutné.
K tomu účelu poslouží speciální botičky pro psa. Šijí se z cordury a goretexu. Jsou sice pohodlné, ale váš pejsek se bude při prvních pokusech určitě ošívat. Botičky vždy dávejte na minimálně dvě nohy (do páru). Psa ihned po jejich nasazení zaměstnejte pochodem. Za chvilku si na ně zvykne. Ale co je hlavní, tlapky se mu rychle zahojí.